سیاست نویس

"آنتیگونه" نماد عصیان "نیروی اخلاق"‌ در برابر "نیروی قانون"
نمایش " آنتیگونه " به کارگردانی همایون غنی  رو در تالار اصلی تئاتر شهر در جشنواره تئاتر دیدم ولی نکته‌ای که باعث تعجبم شد و به همین خاطر هم پست جدیدی در وبلاگم نوشتم این بود که دوست خوبم سعید زمانیان که دانشجوی فوق لیسانس کارگردانی تئاتر هست بهم گفت که این نمایشنامه سیاسی مربوط به بیش از 2هزار سال پیش هست. 

تعجب من البته نه به خاطر قدمت این نمایشنامه که از این نکته بود که دوهزار سال پیش هم دیکتاتور حاکم در این نمایشنامه به گونه‌ای به تصویر کشیده شده که امروز شما همون خصوصیات رو در دیکتاتورهای دنیا مشاهده می کنید.

نمایشنامه "آنتیگونه" اثر "سوفوکل"، تراژدی نویس مشهور یونانی اگرچه بیش از دوهزارسال پیش نوشته شده - البته تاریخ دقیق این نمایشنامه در ویکیپدیا 442سال پیش از میلاد ذکر شده - اما به نظرم شباهت‌های او با دیکتاتورهای امروزین نشان از آن دارد که انسان‌ها همواره در طول تاریخ فقط شکل ظاهری رفتارهایشان تغییر کرده نه جوهر‌شان. انسانی که در دوهزارسال پیش دموکرات بوده بی‌آنکه دموکراسی تعریفی داشته باشد یا دیکتاتور بوده بی‌آنکه دیکتاتوری تعریفی داشته باشد رفتارهایشان با مشابه‌های امروزین تفاوت جوهری و ذاتی ندارد.

"آنتیگونه" در درام‌نویسی نماد باستانیِ عصیان "نیروی اخلاق"‌ در برابر "نیروی قانون" است، نیروهایی که امروزه هم دربرابر همدیگرند.

+نوشته شده در جمعه ۲۹ بهمن۱۳۸۹ساعت۱۶:۱۶ بعد از ظهرتوسط حسن محمدی |